Reifund | Blog

Dużo się ostatnio pisze i mówi o „przegrzaniu” rynku nieruchomości.

Słowo hossa odmieniane jest przez wszystkie przypadki, a niektóre media donoszą nawet o sensacji w postaci bańki spekulacyjnej! W związku z tym wielu inwestorów, zarówno tych początkujących jak i tych którzy mają za sobą spore doświadczenie zastanawia się, czy jest to właściwy moment na zakup mieszkania na wynajem? Obawy nie są bezpodstawne. Pamiętając hossę, która zakończyła się sporą korektą cen nieruchomości w 2009 roku, wiele osób obawia się podobnego scenariusza również obecnie.

Czy jednak rzeczywiście obecna sytuacja daje podstawy do takich porównań? Niekoniecznie.

Przede wszystkim wraz ze wzrostem cen mieszkań, rosną również stawki najmu. Podstawowym wskaźnikiem, którym możemy oceniać sytuację na rynku nieruchomości jest rentowność inwestycji. Roczny najem nieruchomości w stosunku do całkowitego kosztu zakupu nieruchomości (poza zakupem doliczyć należy koszt wykończenia, wyposażenia oraz koszty transakcyjne – notariusz, pośrednik podatki, etc.), pozostaje na podobnym poziomie. W zależności od lokalizacji, w różnych miastach wskaźnik ten oscyluje pomiędzy 4% a 6%.

Miasto Mediana ceny zakupu m2 Mediana stawki najmu m2 Rentowność netto
Białystok 4 311 zł 25,1 zł 4,47%
Gdańsk 5 633 zł 41,0 zł 5,92%
Katowice 4 448 zł 36,7 zł 6,58%
Kraków 6 327 zł 38,8 zł 4,75%
Łódź 4 009 zł 28,8 zł 5,70%
Poznań 5 643 zł 30,1 zł 4,06%
Warszawa 7 124 zł 50,5 zł 5,64%
Wrocław 5 823 zł 39,2 zł 5,86%

Źródło – ceny transakcyjne HomeBroker i OpenFinance , Stawki najmu z domiporta.pl obniżone o 5%

Oznacza to, że rynek nieruchomości pozostaje atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym w stosunku do alternatywnych form lokowania kapitału, mimo systematycznego wzrostu cen zakupu mieszkań.

Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości na wynajem trzeba sobie zdawać sprawę że jest do inwestycja długoterminowa i obecna sytuacja na rynku zapewne będzie ulegać zmianom. Dlatego warto zastanowić się nad czynnikami wpływającymi na rentowność takiej inwestycji w długim okresie.

Popyt inwestycyjny, który napędza wzrost cen sprzedaży na rynku nieruchomości, powiązany jest z niskim stopami procentowymi. Tak długo jak stopy pozostaną na niezmienionym poziomie, nie należy się spodziewać załamania tego trendu. Obecnie Rada Polityki Pieniężnej decydująca o wysokości stóp procentowych wysyła na rynek informacje, że nie zamierza zwiększać stóp w 2018 roku. Decyzje o zmianach tego wskaźnika podejmowane są na podstawie obiektywnych danych makroekonomicznych, pozostają jednak decyzjami politycznymi. Należy więc podchodzić do tego typu zapowiedzi ostrożnie.

Wzrost cen najmu z kolei powiązany jest sytuacją na rynku pracy – spadek bezrobocia, wzrosty płac, napływ imigrantów z zza wschodniej granicy, wszystkie te czynniki zwiększają popyt najmu mieszkań, a co za tym idzie również stawki czynszów. Tak samo jak w przypadku stóp procentowych, sytuacja taka nie jest dana raz na zawsze, a w długim okresie na pewno będzie zmieniać się zarówno na plus jak i na minus.

Reasumując. Obecna hossa na rynku nieruchomości daleka jest od bańki spekulacyjnej, w której wzrost ceny aktywów nie jest powiązany z realnym wzrostem wartości/rentowności. Bez wątpienia jednak wzrost cen najmu i zakupu mieszkań stymulowany jest przez korzystne warunki makroekonomiczne, które w długim okresie czasu będą się zmieniać. Kupując dzisiaj lokal w celach inwestycyjnych należy brać pod uwagę jaki dochód z najmu będzie realny do uzyskania w przyszłości. Dla mnie rynek nieruchomości jest warty zainteresowania!

Dodaj komentarz

Real Estate Investment Fund sp z o.o.
ul. Prusa 20/9
60-820 Poznań
telefon: 513 433 747
mail: biuro@reifund.pl
NIP: 7811945784
KRS: 0000675291
© Real Estate Investment Fund
Chcesz dostawać informacje o trendach i nowościach na rynku nieruchomości – zostaw nam swój email!